Eastmont District Directory

District Administration

Matt Charlton

Asst Superintendent/Exec Director of Secondary Education

Garn Christensen

Superintendent

Brandy Fields

Superintendent's Executive Secretary

Spencer Taylor

Executive Director of Elementary Education

Vicki Trainor

Executive Director of Human Resources/Title IX Officer

Cynthia Ulrich

Executive Director of Financial Services

District Office

Brandy Fields

Superintendent's Executive Secretary

Teresa Reyes

Student Records Specialist

Accounting

Amanda Kunze

Accounting Specialist

Kala Lince

Accounting Specialist

Mavis Matsuzaki

Accounting Specialist

Caryn Metsker

Assistant Director of Financial Services

Cynthia Ulrich

Executive Director of Financial Services

Food Services

Anna Ericksen

Food Services

Suzy Howard

Director of Food Services

Decheryl Wheeler

Food Services

Health Services

Sarah Lewman

Assistant Director of Special Education

Amanda Walker

Secretary to Director of Special Education

Human Resources

Kayla Brown

Assistant Director of Human Resources

Lindsay Lawrence

Human Resources/Payroll

Brenda Mooney

Secretary to Executive Directors

Sandra Mueller

Human Resources/Payroll

Brandy Rix

Human Resources/Payroll

Vicki Trainor

Executive Director of Human Resources/Title IX Officer

Dawn Turner

Human Resources/Payroll

Payroll

Lindsay Lawrence

Human Resources/Payroll

Brenda Mooney

Secretary to Executive Directors

Sandra Mueller

Human Resources/Payroll

Brandy Rix

Human Resources/Payroll

Vicki Trainor

Executive Director of Human Resources/Title IX Officer

Dawn Turner

Human Resources/Payroll

Maintenance

Laura Ashbrook

Maintenance

Christian Avelar

Maintenance

Steven Ball

Maintenance

Warren Clark

Maintenance

Kyle Dennis

Maintenance

Randall Dunlap

Maintenance

Lee Everhart

Maintenance

Jimmie Fisher

Maintenance

Terry Gere

Maintenance

Dustin Hoffman

Maintenance

John Kiedrowski

Maintenance

Carol Kinkade

Secretary to Director of Maintenance/Transportation

Joseph Larsen

Maintenance

James Meyering

Maintenance

Chad Taffar

Maintenance

Seann Tanner

Director of Maintenance

Scott Watkins

Maintenance

Transportation

Patricia Follett

Para-Educator

Carol Kinkade

Secretary to Director of Maintenance/Transportation

Troy Lucas

Director of Transportation

Vicki Jo Mcdonald

Para-Educator

Rama Mohr

Para-Educator

Special Education

Tonya Asmussen

SLP Specialist

Jessica Bovard

Deaf Education

Melinda Burns

COTA Specialist

Candis Coble

Lead Behavior Alliance Team

Cloie Cornell

Specialist

Rachel Eder

PTA Specialist

Katherine Evenhus

PT Specialist

Shawna Gardner

Deaf Education

Sarah Lewman

Assistant Director of Special Education

Kathryn Maccallum

OT Specialist

Kylie Martin

Specialist

Shannon Novak

OT Specialist

Brianne Pauley

School Psychologist

Amanda Walker

Secretary to Director of Special Education

Tara Young

Specialist

Special Programs

Guadalupe Carpio

Migrant Recruiter

Nan Cuevas

Bilingual Specialist

Mayra Navarro Gomez

Migrant/Bilingual Coordinator

Amanda Walker

Secretary to Director of Special Education

Caitlin Walters

GLAD Coordinator

Bilingual Education

Guadalupe Carpio

Migrant Recruiter

Mayra Navarro Gomez

Migrant/Bilingual Coordinator

Technology

Michael Brown

Assistant Director of Technology

Douglas Clay

Director of Technology

Michael Guizzetti

Network Administrator

Belinda Hartmann

Desktop Technician

Craig Hevly

Desktop Technician

Jake Miller

Desktop Technician

David Yancey

Network Administrator